Hakiki deri hem çok sağlıklı hem de oldukça kalitelidir. Bu nedenle geçmişten bugüne dek çeşitli alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Özellikle de kıyafet sektöründe bu tür malzemelerin hammadde olarak kullanıldığı görülüyor. Hakiki derinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Bunlardan en önemlisi ise herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkarmıyor olmamasıdır. Ayrıca vücuda antibiyotik etkisi yaratır. Bu ve daha birçok özellikleri nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Öyle ki suni deri boya vb. gibi malzemelerle birleştiğinde insan sağlığı için çok zararlı hale gelmektedir.

Hakiki Deri Nasıl Kullanılır?

Hakiki deri son derece koruyucu malzemelerdir. Ayrıca birçok olumsuz koşullara karşı da dayanıklılık gösterir. Özellikle de hakiki deri ceket sahibi olanlar, kullanım aşamasında bazı kriterlere dikkat etmek zorundadır. Hakiki deri naif bir malzemedir. Bu nedenle sert darbelere karşı korunması gerekir. Ayrıca deri yüzeyinin sivri uçlu ve kesici aletlerle temas ettirilmemesi de şarttır. Hakiki deri ütülenmez ve de ütü gibi yüzey sıcaklığı oluşturulan aletlerle de temas ettirilmemelidir. Deri bulunduğu ortamın şeklini kolayca alabilir. Deri yüzeylerinin korunabilmesi için deriye zarar vermesi muhtemel olan ürünlerin deri mont vb. gibi kıyafetlerin üzerine konulmaması şarttır. Ayrıca direk olarak güneş ışığı alan yerlerde de uzun süre bırakılmaması gerekir.

Hakiki Deri Nasıl Temizlenir

Hakiki deri aslına bakıldığında temizliği çok kolay bir malzemedir. Temizlik yaparken deri yüzeyine oluşan tozu gidermek için öncelikle vakum yöntemi denenmelidir. Sonrasında ise nemli bir bezle silinerek temizlenmesi daha doğru olur. Temizlik esnasında kesinlikle deterjan veya alkol içerek temizleyiciler kullanılmamalıdır. Ayrıca hakiki deri temizlenirken kolonya kullanımı da çok doğru değildir. Eğer deri üzerine leke yapacak sıvı malzemeler dökülmüşse sıvıların oluşturduğu kuruyan lekeler de nemli bir bezle silinerek temizlenmelidir.

Hakiki Deri Özellikleri

Hakiki deri birçok yönü ile suni derilere göre farklılık göstermektedir. Hakiki deri özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Yumuşak bir dokusu vardır.
  • Her noktası ayrı bir desene ya da yüzeye sahip olur. Suni derilerde ise bu durumun tam tersi geçerlidir.
  • Gerçek deri, bazı girinti ve çıkıntılara sahip olabilir.
  • Gerçek derinin üzerinde zarımsı bir madde bulunur. Katlandığında da bu tabakanın görülmesi muhtemel olacaktır.
  • Hakiki deri kesinlikle koku yapmaz.
  • Son derece kaliteli bir görünümleri vardır.
  • Ateşe tutulduğunda direkt olarak yanmaz. Suni deri ise hemen tutuşur.
  • Kolay kolay yırtılmaz ve kopmaz.

Özellikle de kıyafet sektöründe hakiki deri olmazsa olmaz bir malzemedir. Tercih edilen ürünlerin uzun ömürlü olması için mümkün olduğunca gerçek derinden imal edilmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Yazar Hakkında

Firmamız,1991 yılında Fransaya ihracat yaparak faaliyetine başlamıştır.. Firmamızın tescilli markası; FRANKO ARMONDİ olup, merkezimiz Zeytinburnundadır. Tamamı bünyemizde 87 personel ile yıllık 50.000 adet deri giysi üretmekteyiz.

Makaleleri Görüntüle