Deri ceket nasıl yapılır sorusunun cevabından önce derinin nasıl üretildiğine hakim olmak gerekir. Eski çağlardan beri önemli bir ham madde olan deri günümüzde de başta ceket ve montlar olmak üzere neredeyse tüm giyim ürünlerinde, bot, ayakkabı, çanta ve cüzdan gibi aksesuarlarda ya da ev eşyalarında oldukça yaygın kullanılır ve sıklıkla tercih edilir. Hemen hemen her dönemde sektörde önemli bir yer tutan derinin modası hiç geçmemektedir. Derinin piyasadaki varlığını korumak için geçmesi gereken ilk adım ise şüphesiz işlenmesidir.

Bu ham deriyi işleme yöntemi sepileme ya da tabaklama olarak da bilinmektedir. Deri bir takım fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçtikten sonra endüstriyel bir üretim malzemesi haline gelmesi işlemine tabaklama denmektedir. Bu adımda deri öncelikle dikkatle soyulur ve ardından özenle yıkanır. Daha sonra tuz tabakasıyla kaplanır ve kurumaya bırakılır. Sonrasında ise tercih edilecek yönteme göre malzeme seçilir ve işlem devam ettirilir. Tabaklama kendi içinde pek çok farklı yönteme ayrılır.

  • Kromlama.
  • Bitkisel tabaklama.
  • Fiziksel tabaklama.
  • Aldehite tabaklama.
  • Alum tabaklama.
  • Yapay tabaklama.

Tüm bu tabaklama yöntemlerinde kullanılan ürünler farklıdır. Örneğin, kromlama yönteminde krom ya da krom tuzu kullanılmaktadır fakat doğaya ve insana verdiği zararların tespit edilmesinin ardından kullanımı bırakılmıştır. Bitkisel tabaklama yönteminde akasya, meşe odunu gibi bitkiler kullanılırken, fiziksel tabaklamada herhangi bir üründen yardım alınmaz. Aldehite tabaklamada ise oxazolidin ve glutaraldehyde bileşenleri kullanılır ve deri ceket nasıl yapılır sorusunun cevabı bu yöntemde gizlidir.

Derinin Dikimi

Deri Ceket Nasıl Yapılır ve Nasıl Dikilir?

Derinin yapısı herhangi bir kumaştan daha farklı ve kalın olduğu için dikimi için özel makineler kullanılmaktadır. Fakat hobi olarak deri dikimiyle ilgilenen ya da kullandığı deri ürünlerin tamirini ve bakımını yapmak isteyen kişiler için deri dikim kitleri de bulunmaktadır.

deri ceket derisi

Deri Ceket Yapımında Kullanılan Deri

En kaliteli deri ceketi tercih etmek isteyen bir kişinin dikkat etmesi gereken konuların başında derinin elde edildiği hayvanın türü gelir. Tabaklama yöntemi, saklanma koşulları ya da üretim tarihi gibi konular ise yine ilk madde kadar önemlidir.

  1. Erkek malak derisi.
  2. Kuzu derisi.
  3. Dana derisi.
  4. Oğlak derisi.

En kalitesiz deri ise domuz derisi olarak bilinmektedir. Sürekli yağ salgılaması sebebiyle dayanıksızdır ve ürettiği bakteriler neticesinde koku yapmaktadır. Kuzu derisi ise, esnek, hafif ve yumuşak yapısı sayesinde en sık tercih edilen deri türüdür. Buradan hareketle, en kaliteli deri ceket için sorulması gereken, deri ceket nasıl yapılır sorusundan ziyade hangi deriden üretilmeli ve hangi yöntemle tabaklanmalı olmalıdır.

Yazar Hakkında

Firmamız,1991 yılında Fransaya ihracat yaparak faaliyetine başlamıştır.. Firmamızın tescilli markası; FRANKO ARMONDİ olup, merkezimiz Zeytinburnundadır. Tamamı bünyemizde 87 personel ile yıllık 50.000 adet deri giysi üretmekteyiz.

Makaleleri Görüntüle