Deri ceket nasıl temizlenir, oldukça fazla kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Kaliteli ve gerçek deri ceketlerin fiyatları epey yüksek olduğu için bakımını ve temizliğini yaparak dayanıklılığını arttırmak ve uzun süre kullanabilmek fazlasıyla büyük önem taşır. Hassas ayarda dahi olsa deri ceketi çamaşır makinesine atmak ya da lekelerin üzerinden ayakkabı boyasıyla geçmek sıklıkla yapılan hatalardandır.

 • Deri ceketin temizliği için kuru temizleme tercih edilmelidir.
 • Kuru temizleme yapılamayacak zamanlarda ılık ve nemli bir bezle deri ceket silinmeli, ahşap bir askıda kurutulmalıdır.
 • Deri ceketler leke tutmayan bir yapıda olsa da herhangi bir leke oluşma durumunda ıslak mendil ya da deterjan kullanılmamalıdır.
 • Leke nemli bir bezle silindikten sonra da çıkmıyorsa kuru temizleme yapılmalıdır.
 • Leke oluşumunu en aza indirgemek için deri ceketlerin üzerine parfüm ya da deodorant sıkmaktan kaçınılmalıdır.
 • Deri ceket, mikrofiber bir beze az miktarda alınan vazelin ile silindiği takdirde daha parlak ve yeni bir görüntüye kavuşacaktır.
 • Deri ceket açık renkte ise vazelin yerine nemlendirici kullanılmalıdır. En sağlıklı sonuç için krem ceketin her yerine eşit bir şekilde ve nazikçe uygulanmalıdır.

Deri ceket nasıl temizleme

Deri ceket sahiplerinin deri ceket nasıl temizlenir sorusundan sonraki ortak endişesi ise hiç şüphesiz deri ceketin kurutulmasıdır. Çoğunluğun tercih ettiği fön makinesi kullanmak, kaloriferin üzerine koymak ya da ısıtıcının karşısına asmak gibi çözümler oldukça yanlıştır. Ahşap bir askıya asarak oda sıcaklığında kuruması beklenmelidir. Bu şekilde süre uzayacak olsa dahi derinin deforme olmasından ya da özelliklerini yitirmesinden daha sağlıklı bir sonuç elde edilecektir.

Deri ceket ütüleme

Deri Ceket Nasıl Temizlenir Ve Ütülenir?

Deri ceketin ütülenmesi önerilmemesine rağmen bazı durumlarda ütü ihtiyacı doğabilmektedir. Bu gibi durumlarda hasarı minimuma indirmek için dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır.

 1. Ütünün ısısı 80 dereceyi geçmemelidir.
 2. En düşük ayar olan 1 numara tercih edilmelidir.
 3. Ceket ön yüzeyi yukarıda kalacak şekilde yerleştirilmelidir.
 4. Ütü tabanı direkt yüzeye temas etmemelidir.
 5. Deri üzerine ısıya dayanıklı bir kumaş serilmelidir.
 6. Ütü aynı bölgede uzun süre tutulmamalı ve hızlıca bitirilmelidir.

Daha küçük kırışıklıklarda ise deri ceketi bir askıya takarak, ütünün buhar özelliğiyle ütülemek de iyi bir sonuç verecektir. Deri ceketin bakımı nasıl yapılır, deri ceket nasıl temizlenir, deri ceket nasıl ütülenir gibi sorulara yanıt bulunduğunda ceketin dayanıklılığı oldukça artacak ve uzun yıllar yeniymişçesine kullanımı mümkün olacaktır.

Yazar Hakkında

Firmamız,1991 yılında Fransaya ihracat yaparak faaliyetine başlamıştır.. Firmamızın tescilli markası; FRANKO ARMONDİ olup, merkezimiz Zeytinburnundadır. Tamamı bünyemizde 87 personel ile yıllık 50.000 adet deri giysi üretmekteyiz.

Makaleleri Görüntüle