Deri ceket insanların vazgeçemediği her dönemde güncelliği olan fakat insanların kafasında deri ceket hangi hayvandan yapılır soru her zaman yanıt aramaktadır. Daha önceleri derilerini kullanabilmek için çok sayıda hayvanın insanlar yaşamına son vermiştir. Hayvan seferlerin başlattığı duyarlı seferberlik sayesinde artık derilerini kullanmak için hayvanların yaşamına son verilmiyor. Etinden faydalanmak için kesilen hayvanların derilerinden çeşitli aksesuarlar yani kıyafetlerinizi tamamlayan deri ceket,çanta ayakkabı vb. ürünler yapılarak tüketicinin kullanımı için piyasa sürülüyor. Dilerseniz gelin hep birlikte deri ceket hangi hayvandan yapılır ve aşamalarını inceleyelim.

deri ceket hangi hayvandan

Deri Nasıl Üretilir ?

Severek giyilen deri ceketler derinin elde edildiği hayvanın türüne göre kalitesini belirler. Kaliteli bir deri ceket mandanın küçüğü malak derisi ya da kuzu derisi veya manda derisinden olur. Yani deri ceket hangi hayvandan yapılır sorusunun cevabını bir nebze olsun bulduğumuzu düşünüyorum. Deri nasıl üretilir maddeler halinde inceleyelim.

 • Etlerinden faydalanmak için kesilenhayvanların deriler toplanır.

 • Deriler kurutur.
 • Derinin fon boyaması yapılır.
 • Derilere desen basımı yapılır.
 • Derilerin yumuşak olması için mekanik işlemler yapılır.
 • Manda derisi gibi derisi düzgün olmayan hayvanların derisi düzeltilir.
 • Deriler nubuk veya süet olarak işlenecekse ona göre ayrılır.

Yani kurutulmuş deriler işlem görmeden önce çeşitli aşamalardan geçer.

deri ceket pazar payı

Deri Ceket Üretiminde Pazardaki Payımız!

Deri ceket üretiminde Türkiye pazardaki en büyük payı alan ülkeler arasındadır. Evet deri üretiminde ihraç edilen ürünler arasında başta deri ceket gelmektedir. Deri ceket üretiminde ülkemiz başı çekmektedir. Deri ile ilgili deri ceket hangi hayvandan yapılır denildiğinde bizim deri üretimi yapan firmalarımız maalesef ki ham deriyi dışarıdan ithal edip işlerler. İşlem görmüş deri ceketleri ihraç ederler. Deri ceket üretiminde başı çekmemize rağmen derinin ham maddesini ithal etmiş bulunmaktayız.Deri ceketlerin tüketiciyle buluşması için ;

 1. Deri ceket üretiminde kullanılan derinin temini
 2. Deri ceket üretiminde derinin işlenmesi
 3. Deri ceket üretiminde derinin boyanması
 4. Deri ceket üretiminde deriye desen verilmesi
 5. Deri ceket nubuk ve süet olan derinin zımparalanması
 6. Deri ceket olacak derinin yüzeyinin pürüzlenmiş olan kısmının düzeltilmesi

deri bu ve bunun gibi aşamalardan geçtikten sonra tüketicinin kullanımı ve beğenimi için tüketiciyle buluşması için piyasaya sürülür.

Yazar Hakkında

Firmamız,1991 yılında Fransaya ihracat yaparak faaliyetine başlamıştır.. Firmamızın tescilli markası; FRANKO ARMONDİ olup, merkezimiz Zeytinburnundadır. Tamamı bünyemizde 87 personel ile yıllık 50.000 adet deri giysi üretmekteyiz.

Makaleleri Görüntüle