Artan kıyafet fiyatlarıyla, evde dikim işlemi oldukça popüler bir hale geldi. Günümüzde sadece bir tane satın alacağınız ceket fiyatına, birçok modelde ve renkte ceket dikmeniz mümkün. Son zamanlarda, interneti doğru kullanmanın avantajları arasında dikiş gibi beceri gerektiren işlemlerin öğrenildiğini görmekteyiz. İster video, ister yazılı anlatım üzerinden daha önce iğne tutmamış bir insan bile kolayca dikiş dikebilir. Sizlere bu yazımızda ceket nasıl dikilir konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Malzemeler

Ceket dikimi için, oldukça az malzemeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Ceket modeline ve sizin beden ölçünüze göre uygun büyüklükte kumaş. Kumaş ile uyum sağlayacak dikiş ipi.  Son olarak da ufak bir dikiş makinesi yeterlidir. Malzeme seçerken dikkat etmeniz gereken nokta, seçtiğiniz kumaşın ceket ile uyumlu olmasıdır. Her kumaştan ceket dikildiğinde, iyi bir sonuç çıkmayabilir.

Kalıp

Dikiş işleminde, kalıp çok önemlidir. Çeşitli dikiş dergilerinden kalıp çıkartabileceğiniz gibi, var olan ve vücudunuza tam olarak uyan sevdiğiniz bir ceketiniz üzerinden de kalıp çıkartmanız mümkündür. İkinci seçeneğin daha risksiz olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce hiç kalıp çıkartmadıysanız, internet üzerinde bulunan birçok eğitim videosundan yardım alabilirsiniz. Emin olun tahmininizden çok daha kolay.

Kalıbın Kumaşa Aktarımı

Dikişin temiz ve düzgün olması için, bu aşamayı titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Kalıbı kumaşa aktarırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, parçaların birbirine denk gelmesidir. Burada çıkartmış olduğunuz kalıbın doğru bir şekilde numaralandırılmasıdır. Kalıbı kumaşa aktarırken, kesim işlemi sırasında dikiş payı bırakmayı unutmayınız.

Dikiş

Ceket dikiminde en çok keyif alacağınız aşama olduğunu söylemek isteriz. Çünkü burada vermiş olduğunuz emeklerin somut bir karşılığını göreceksiniz. Dikiş işlemi çoğu insan için hobi amaçlıdır. Belki de hobiniz üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Daha önce fark etmediğiniz içinizde olan bir yeteneği çıkartmak için bir fırsat olabilir. İlk önce kendinize dikiş dikmekle başlayıp, daha sonra yakın çevrenize hediye edip, sonrasında ise talep eden insanlara ücreti karşılığında dikiş dikmenizi öneriyoruz. Bu şekilde hatalarınızı kendinize diktiğiniz ürünlerde görüp düzeltme şansınız olacaktır.

 

 

 

Yazar Hakkında

Firmamız,1991 yılında Fransaya ihracat yaparak faaliyetine başlamıştır.. Firmamızın tescilli markası; FRANKO ARMONDİ olup, merkezimiz Zeytinburnundadır. Tamamı bünyemizde 87 personel ile yıllık 50.000 adet deri giysi üretmekteyiz.

Makaleleri Görüntüle